2023-03-16 11:51
1848/49 emlékezete Kisújszálláson
Számos ünnepi esemény várta az 1848/49-es forradalom és szabadságharcról megemlékezőket Kisújszálláson. Március 14-én a Déli temetőben az Illéssy-sírkerthez és Keszi-Hajdú Lajos tanár sírjához helyeztek koszorút a megemlékezők. Este zászlóvivő huszárok és lovasok kíséretében hagyományos fáklyás felvonulásra került sor, mely az Illéssy–Kossuth-emlékkapunál dr. Ducza Lajos, a szervező Városvédő és -Szépítő Egyesület tiszteletbeli elnöke beszédével és a ’48-as Olvasókör népdalköreinek fellépésével vette kezdetét. A felvonulás állomásai mind egy-egy emlékhelyhez kötődtek: Illéssy Sándor, Kossuth Lajos és Illéssy János mellszobrához, valamint a Kossuth-domborműhöz. Az egyes helyszíneken pedagógusok megemlékező gondolatait, diákok által előadott verseket, énekeket hallhattunk. Március 15-én a szeles, esős időjárás ellenére is sokan vettek részt a Vigadóban megrendezett városi ünnepségünkön. A hajdani események jelentőségéről F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő emlékezett meg beszédében. Az ünnepi program a Móricz Zsigmond Református Kollégium diákjainak színvonalas műsorával folytatódott. Az Álom című előadásukat a középiskola humán munkaközössége rendezte, és amelyet a közönség nagy tapssal köszönt meg. Az ünnepség végén az önkormányzat, pártok helyi szervezetei, intézmények, civil közösségek koszorúikkal fejezték ki kegyeletüket ’48 hőseinek emlékére. A megemlékezések megrendezésében számos kisújszállási közösség vett részt, teljesebbé téve nemzeti ünnepünk kisújszállási emlékezetét. Köszönet illet minden közreműködőt! ...