Értéktár elemei

48-as Olvasókör


48-as Olvasókör

48-as Olvasókör és 48-as Asszonykórus

A 48-as Olvasókör Kisújszállás legrégebbi civil szervezete, melyet 1869 márciusában volt 48-as honvédek és gazdálkodó parasztemberek alapították. Máté Endre, volt körelnök (1981-től 2003-ig) közlése szerint, székházukat, a Kígyó utca 35. szám alatti gazdaházat kezdetben bérelték, majd 1884-ben a kör tulajdonába került. A Kisújszállás és Vidéke újság 1898. február 27-i számából arról értesülhetünk, hogy a kör tagjai az öreg épületüket lebontották és helyébe felépítették a ma is álló, tágas székházat. A felszentelési ünnepségre 1898. március 6-án került sor.
Az Olvasókör alakulása óta folyamatosan működik, változó taglétszámmal, mint az 1848-as hagyományokat, népi szokásokat ápoló közösség. A kör mindenkori tagjai újságokat járattak, könyvtárt működtettek, előadásokat hallgattak, a nemzeti ünnepeken vacsorákat, bálokat, mulatságokat rendeztek. A kör vezetői több esetben évtizedeken át vezették szeretett egyesületüket.
Az Olvasókör kezdetektől fogva pártoktól függetlenül működő szervezet, tagjai mezőgazdasági dolgozók, nyugdíjas nők, férfiak, iparosok, szakmunkások, hagyománytisztelő értelmiségiek és családtagjaik.
1992-től bejegyzett civil szervezetként működik. Tevékenységét önállóan fejti ki, működése kiterjed Kisújszállás város közigazgatási területére és a szomszédos településekre, a közélet fórumaira. A szervezet fő célja a XIX. századi olvasóköri hagyományok, az 1848-as emlékek megőrzése és ápolása, valamint a közösségi együttlét, ismeretterjesztés, művelődés, nemzetünk nagyjai előtti tisztelgés, találkozók, baráti estek, rendezvények, valamint családi napok megtartása. Nagyon fontos cél a fiatalok bevonása a nagy múltú szervezetbe.
Az egyesület alapszabály szerint működik, legfőbb szerve a taggyűlés.
7 fős elnökség irányítja az átlagosan 80 főt számláló közösséget, melynek jelenlegi elnöke: Monoki Kálmánné.
A szervezet működését rendszeresen támogatja Kisújszállás Város Önkormányzata, valamint a Nagykun Hagyományőrző Társulás. A tagok tagdíjai, támogatásai, önzetlen, segítő tevékenységei, pályázatokból nyert összegek, hagyománytisztelő cégek, magánszemélyek adományai segítik és tartják fenn a közösséget.
Jó kapcsolatot ápolnak a város civil szervezeteivel és az ország olvasóköreivel, népdalköreivel, valamint Kisújszállás testvértelepüléseinek hasonló érdeklődésű közösségeivel (Délvidéken Pacsér, Kárpátalján Szernye).
Az egyesület teljes tagsága tiszteletben tartja a kialakult hagyományokat és segíti annak rendezvényeit, családjaikkal, barátaikkal részesei a rendezvények előkészítésének és azok lebonyolításának. Bekapcsolódnak a városi hagyományőrző programokba, segítik a rendezvények sikereit. A Kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesület 1999-ben Gaál Kálmán díjjal jutalmazta a közösség városért végzett tevékenységét.

1994 óta működik a 48-as Asszonykórus, amely az olvasókör jó hangú asszonyaiból szerveződött és immár országosan is hírét viszi a szervezetnek. (13 országos arany minősítés és két Arany Páva díj birtokosai). A népdalkör a megyében és a megyén kívül is baráti szálakat ápol. Rendszeresen járnak vidéki dalos találkozókra, amelyeket maguk is viszonoznak. A népdalkör vezetője kezdetektől Monoki Kálmánné, immár nyugdíjas ének-zene szakos tanárnő. 1995 óta az Olvasókör és benne az Asszonykórus, évente, rendszeres fellépője és szervezője a Kossuth Szövetség Országos Népdalköri Találkozójának. Sok-sok oklevelet, emléklapot, tárgyi emlékeket őriznek székházuk falán, valamint fényképek, CD, DVD felvételek, kisfilm tanúskodnak az eltelt évekről. Az Asszonykórus 2013. január 26-án, a Magyar Kultúra Napja alkalmából, elnyerte Kisújszállás Város Önkormányzatának Kulturális és Művészeti díját, az Arany János Díjat.
2014. szeptember 19-én a közösség dalos kedvű férfi tagjai megalapították a 48-as Dalárdát, melynek célja a Kunsági népdalok, nóták, a Kossuth és huszárnóták, katonadalok népszerűsítése, tovább örökítése.

Forrás:
Helytörténeti füzetek 1.: Bana Sándorné: A kisújszállási 48-as Olvasókör története. - Kisújszállás, 1995.
Helytörténeti füzetek 23.: 140 éves a 48-as Olvasókör. - Kisújszállás, 2009.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium: a 2020. szökőévre. - Kisújszállás, 2020.- 249-256. p.

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek