Értéktár elemei

Béres-testvérek hagyatékai


Béres-testvérek hagyatékai


Béres Emília: 1922-1999
H. Tóth Istvánné Béres Katalin: 1925-2000

Gaál Sándor, kisújszállási szűcsmester, 1914-ben végleg bezárta a szűcsműhelyét, s nem volt kinek tovább adnia tudását.
Leánya gyermekei, Gaál Sándor unokái azonban nem hagyták a Gaál örökséget veszendőbe menni. Ez a két unoka Béres Emília és Béres Katinka volt, vagy, ahogy Kisújszálláson ismerték őket, a Béres testvérek. Ők voltak azok, akik ugyan magát a szűcsmesterséget nem tanulták ki, de a szűcshímzést igen.
A két unoka megőrizte nagyapjuk, Gaál Sándor még meglévő mintáit, rajzait, néhány tervét. Kisújszálláson, az utolsó Gaál-féle kisbundát is ők őrizték és később a Néprajzi Múzeumnak ajándékozták.
Mindketten gyönyörűen hímeztek. A kunsági, kisújszállási hímzéseket, a kunhímzést, a szűrhímzést, és természetesen a szűcshímzést is művelték. Más vidékek, tájegységek hímzéseit is készítették, főképp az erdélyi, mezőségi és kalotaszegi írásosokat.
A kisújszállási Néprajzi Kiállítóterem őriz néhányat munkáik közül, ezek között vannak szűcshímzéssel készített darabok is. A Béres testvérek a szűcsmintákat nem eredeti funkciójukban hímezték, tehát nem bőrre és bundára, hanem a Gaál féle mintákat átültették textilre. Kisebb-nagyobb darabokat, használati textileket, díszeket, terítőket, párnákat hímeztek ezekkel a mintákkal, gyöngyfonallal, vászonra, szövetekre, filcre.
Gyönyörű munkájukat, egy három részből álló garnitúrájukat a kisújszállási református templomban láthatjuk a mai napig. Lila bársonyra aranysárga gyöngyfonallal hímezték Gaál Sándor mintáit. Így készítettek el az oltárterítőt, a keresztelő medence terítőjét, és a szószék terítőjét. Ezt a három darabot 1983-ban hímezték és ebben az évben ajándékozták a református templomnak.
Sajnos egyikőjük sem él már és gyermekük sem született, így Gaál Sándornak nem maradt utódja Kisújszálláson.
Mintagyűjteményüket az örökös, Fekete Istvánné, a Kisújszállási Művelődési házban működő Morgó Hímzőkörnek adományozta, 2017-ben.

Kisújszálláson sajnos napjainkban már nem dolgozik szűcsmester.
A kisújszállási Morgó Hímzőkör tagjai azonban, néhány éve felvállalták azt a feladatot, hogy a kisújszállási, tágabban a nagykunsági hímzéseket, szűcs-, szűr- és kunhímzést felelevenítsék.

A nagykunsági szűcshímzések és a még fellelhető minták felkutatását és azok feldolgozását folytatják most. Mindent, amit még meg tudnak menteni, megmentenek és beleltároznak.
Újra hímzik a régi mintákat, megmutatva ezzel, hogyan lehet napjaink része az alkotó múlt ezen része és hogyan illeszthetjük mindennapjainkba tárgyainkon, ruháinkon, környezetünkben a régmúlt mesterektől örökölt kincseket.

Forrás:
Kunrózsától a bokorvirágig: Kunhímzés, szűrhímzés és szűcshímzés a Nagykunságban 2017. Kisújszállás Város Önkormányzata
Kalendárium 2000: Sipos Árpád: Emlékezés Béres Emília tanítónőre

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek