Értéktár elemei

Turulmadaras trianoni emlékszobor


Turulmadaras trianoni emlékszobor


„Magyar az, akinek fáj Trianon”
Illyés Gyula
Az országzászló mozgalom története a trianoni békeszerződésig nyúl vissza. A békediktátum folyamán mind területi egységben, mind lélekben megroppant ország nemzeti összetartozásának jelképévé vált az országzászló. 1928. augusztus 20-án, Szent István napján avatták fel az első, un. ereklyés országzászlót Budapesten, a Szabadság téren. Az ötlet Urmánczy Nándor erdélyi születésű országgyűlési képviselőé volt. Ő álmodta élete fő műveként – a Szabadság térre ezt az emlékművet. Maga a zászló egy nemzeti színű lobogó volt, közepén az angyalos-koronás nagycímerrel, melyen az elszakított országrészek címerpajzsai is ábrázolva voltak. A zászló alapján a Trianon előtti Magyarország területére utalva az „Így volt, így lesz” felirat volt olvasható. A 20 méter magas zászlórúdon a gyász jeléül állandóan félárbocra eresztett 8 méter hosszú nemzeti színű lobogó függött. A zászló tövében kibontott szárnyú bronzturul állt. Az építmény talapzatába egy ereklye-földtartó volt beleépítve, melyben a Csonka-Magyarország és Nagy-Magyarország minden vármegyéjéből származó rögöket összekeverve helyezték el.
A közadakozásból készült emlékművet 1936. október 25-én avatták fel. A város első köztéri emlékművének felavatására a szervezők Urmánczy Nándort, az Ereklyés Országzászló Nagybizottságának elnökét kérték fel, de tragikus halála miatt Dr. Javornicky Jenő társelnök érkezett az ünnepségre. Az emlékmű 1945 tavaszáig volt dísze a Városháza parkjának. Ekkor lebontatta az új igazgatás, helyére egy sírba, a városi harcokba elesett szovjet, német és magyar katonákat temették, majd egy szovjet hősi emlékművet emeltek a sír fölé. Az emlékmű turulmadara sokáig a városistálló padlásán porosodott, majd az ötvenes évek vasgyűjtési akciójának áldozata lett. A képzőművészeti lektorátus javaslatára az emlékmű a Városházától keletre lévő parkban nyert elhelyezést a turul bronzszobor, melyet Györfi Lajos, Magyar Örökség díjas szobrászművész készített.
Az országzászlós emlékmű felállítására a trianoni országcsonkítás 90. évfordulóján került sor 2010. június 4-én 16 órakor. Az emlékmű felállításában több civil szervezet és cég is hozzájárult: Nagykun Polgári Kör, Nagykun Kisújszállásért Alapítvány, Városvédő és –Szépítő Egyesület, Kisújszállás Város Önkormányzata. (dr. Ducza, 2011)

Forrás:
Dr. Ducza Lajos: „Magyar az, akinek fáj Trianon.” In: Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2011. (szerk: Dr. Ducza Lajos) 67-69 p., ISSN 1416-7611

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek