Értéktár elemei

A Nagy Iskolának, Arany Jánosnak és az ezeréves magyar oktatásnak emléket állító alkotás, történeti előzmények

A Nagy Iskolának, Arany Jánosnak és az ezeréves magyar okatásnak emléket állító alkotás

Az ezeréves magyar iskoláztatás ünnepének, Arany jános kisújszállási tanítóskodásának és egy kétszáz évvel ezelőtt épült iskolának állított aemléket a Városvédő és –Szépítő Egyesület, a Református Egyházközség, Kisújszállás Város Önkormányzata és számos egyéni adakozó. Czobor Sándor helyi képzőművész faragta ki az emlékkövet, amelyet a régi iskola helyén, az akkorri Jubileum parkban (ma Kálvin park) helyeztek el. Sz emlékkövet dr. Kiss ámánné ny. címzetes gimnáziumi igazgató emlékzeő beszédének kíséretében, 1996. noovember 5-én avatta fel Z.Kovács Endre, az iskola egyik hajdani tanulója és Szénáősi Júlia az Arayn János Általános Iskola legfiatalabb, első osztályos tanulója. Az egykori fiúiskola (a város első emeletes épülete) 130 évig szolgálta városunk oktatásügyét, amelyben Arayn János is tanított az 1834/35-ös tanévben. Az emlékfalon tábla jelzi Arany János tanítóskodásának idejét. Az iskola 100 éven át a gimnáziumi oktatásnak is helyet adott, az 1796-ban épített épületet, 1927-ben bontották le. A hasznosítható bontott kövekből épült az Arany János utca két sarkán az új fió és leányiskola. Egyanebben az évben épült a Munkácsi utca és a Bittner falusi iskola.

Forrás: Dr. Ducza Lajos Egy iskola emlékére Kisújszállási Nagykun Kalendárium 1997. 88-91. old.

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság